Suurem osa minu tänasest hommikupoolikust möödus Tallinna börsil debüüdi tegeva LHV üle mõtiskledes.
- LHV tõi möödunud sügisel võlakirjad Tallinna börsile. Foto: Andres Haabu, Äripäev
Kuigi
LHV tänavune börsiletulek oli kauaoodatud uudis, siis polnud mul otsust IPO-l osalemise kohta varem valmis mõeldud. Kavatsesin ära oodata konkreetsed numbrid ja siis panna plussid-miinused kirja. Nüüdseks on selgunud börsile paisatavate aktsiate hind ja kogus ning selle põhjal saab esialgse arvamuse kujundada.
Lennukas kasvuaktsia
Mu portfellis on 10 000 euro eest LHV võlakirju.
Soetasin need möödunud sügisel selleks, et vähendada suurt vaba raha hulka oma kontol. Oluliseks argumendiks oli ka see, et tegemist on hästi juhitud
pangaga, millel on hea kasvupotentsiaal. Minu jaoks on olulisteks märksõnadeks ka innovaatilisus ning paindlikkus, ilma milleta oleks kasvul kriips peal.
Just usk LHV säravasse tulevikku kannustaks mind osalema ka aktsiaemissioonil. Viimastel aastatel on areng olnud kiire ning seda on põnev jälgida. Panga kasum hüppas mullu 52%, 14,8 miljonile eurole. Aruandest selgub, et erilise hoo on sisse saanud intressitulud. Samas teenitakse kopsakas tulu ka varahalduselt ehk pensionifondide ja investeerimistoodete äri tasub end ära. Kui edaspidi arendatakse ka ettevõtete ja eraisikute finantseerimist, siis ei näe ma põhjust, miks ei peaks Eesti inimesed oma rahaasju selles pangas ajama.
Ajalugu tõmbab pidurit
Siiski on mõned argumendid, mis tõmbavad esialgset entusiasmi maha. Ma pole ise varem ühelgi IPO-l osalenud, kuid jälgisin kõrvalt tormijooksu Tallinki aktsiatele. Lisaks oleme kõik näinud nii laevafirma kui ka Ekspress Grupi aktsia hinna sukeldumist. Vaid käputäiel Tallinna börsi aktsiatest on pärast IPOt paremini läinud. Selle nurga alt vaadates oleks turvalisem oodata ja vaadata, kuidas pank edasi kasvab. Samas ei taha ükski investor rongist maha jääda.
Täna avalikustatud konkreetsem info LHV börsiletuleku kohta aitab valusaid mälestusi veidi leevendada. Aktsia hind 6,95 eurot paistab esmapilgul kõiki panga finantsnäitajaid arvestades pigem mõistlik. Ainsana valmistab meelehärmi see, et börsile paisatakse imeväike osa kogu aktsiapakist. Suurem hulk jääb siiski tuumikinvestorite ja pangaga seotud inimeste kätte. Lisaks tuleks ära oodata ka täpsemad tingimused, mis peaksid selguma lähiajal.
Otsus pigem emotsionaalne
Jälgides tänast arutelu ajaleheveergudel ja sotsiaalmeedias, siis paistab, et huvi aktsiate vastu on väga suur. Pead küll anda ei saa, aga tõenäoliselt kõigile koogitükke ei jagu. Lisaks ei usu ma ka seda, et vanad investorid hakkavad oma aktsiaid aktiivselt maha müüma. Millise loogika põhjal sellisel juhul aktsiad jagatakse, võib vaid spekuleerida.
Kui kõik eelnevad argumendid koos kaalule panna, siis kaldub minu kauss pigem aktsiate märkimise poole. Kuna hind pole liiga krõbe, siis annab investorile suurima tõuke ilmselt sisetunne ja usk panga tulevikku. Mina olen selle suhtes optimistlik ja eks siis vaatab, kas mul õnnestub jalg maikuus ukse vahele saada.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.